Висловлювання для справжнiх батькiв
У недавньому широкомасштабному дослідженні батькам був запропонований список з десяти навичок і разом з ним поставлене таке запитання: «Які з цих навичок є найбільш важливими для успішного життя дитини в умовах сучасного світу?». Переможцем, безумовно, стало спілкування. Фактично, крім того, що воно було вибрано як найважливіша навичка, воно змістило традиційних фаворитів, таких як читання, письмо, робота в команді й логіка.
Можливо, це й не дивно, ураховуючи те, що наш сьогоднішній світ стрімко розвивається й неймовірно пов'язаний завдяки комунікативним технологіям. І, тим не менше, батьки часто не усвідомлюють, яку величезну роль вони відіграють у навчанні та зміцненні цієї навички.
Ефективна розмова – тобто що ви кажете, як ви це кажете й коли – це один з найбільш дієвих інструментів сучасних батьків для побудови міцних, значущих і конструктивних відносин зі своїми дітьми.
Батькам необхідно контролювати, що вони кажуть і як вони це роблять. Адже негативні коментарі часто можуть набувати форму розмови, імовірний результат якої ми не усвідомлюємо і не передбачаємо, тому дуже важливо убезпечити дітей від можливих наслідків. Пам'ятайте про те, що ваші розмови та слова створюють вашу сьогоднішню реальність, ваше майбутнє й ваші відносини.
Те, що ви говорите (або не говорите), безпосередньо визначає ваші стосунки. Розмови, які оточують ваших дітей і мають для них першорядне значення, – ваші розмови! Не має значення, розмовляєте ви при цьому зі своїми дітьми безпосередньо чи спілкуєтеся з іншими людьми в їх присутності. Тільки вам під силу вплинути на їх якість і змінити, якщо це необхідно.
Ви можете спробувати скористатися списком з десяти найбільш потужних висловів, який наводиться далі, і почати використовувати кожний з них у спілкуванні зі своїми дітьми вже сьогодні.
«Ти мені подобаєшся!». Така заява відрізняється від слів «Я тебе люблю». У ній алегорично міститься таке: «Мені подобається, хто ти є як людина, як особистість». У своєму спілкуванні з дитиною обов'язково використовуйте обидва ці твердження.
«Ти швидко вчишся». Навчання – це природно. Маленькі діти просто неперевершені в ньому. Навчання для них гра, а гра – це навчання. Те, що ви скажете їм у ранньому віці, вплине на те, як вони будуть ставитись до навчання у своєму подальшому житті, коли воно потребуватиме від них значно більших зусиль і праці, а можливо, навіть носитиме відтінок фрустрації.
«Дякую». Простий прояв увічливості та знаки уваги є свідченням визнання особистості, поважного до неї ставлення. У житті соціальні навички мають вирішальне значення, і краще за все, якщо ви долучитесь до навчання такту, правил етикету й люб'язності вже в ранньому віці дитини.
«Як щодо того, щоб ми зійшлись на...». Мова йде про прийняття кількох базових угод, які стануть міцною основою для вашого подальшого співробітництва всередині сім'ї. Наявність таких угод допомагає уникнути поширених проблем, а також служить відправною точкою при вирішенні проблем у разі їх реального виникнення.
«Розкажи мені про це більше». Це прохання, адресоване вашим дітям, необхідне для того, щоб вони могли поділитися з вами своїми думками, почуттями, переживаннями та ідеями. Воно також передбачає навчання уважного слухання один одного, що, у свою чергу, є безцінним даром, оскільки наочно демонструє вашу турботу й участь.
«Давай почитаємо». Читання приносить вашим дітям велику користь. Воно допомагає їм набути навички, необхідні для успішного життя, збагачує ваші відносини і прищеплює любов до навчання. До того ж книги – це свого роду дивовижні ворота у світ людей, місць, ідей.
«Усі ми робимо помилки». Помилки іноді бувають. Ніхто не ідеальний. Уміти правильно реагувати на проблеми, долати їх і вчитись на своїх помилках – це важливі життєві навички. Якщо стає так, що в якийсь момент ви з тих чи інших причин не дотрималися своїх власних вимог і певних внутрішніх стандартів, не турбуйтесь, у вас є можливість показати дітям, як взяти на себе відповідальність за допущені помилки й рухатись далі. Діти можуть не виправдати ваших очікувань або не досягти досконалості. Але якщо ви зможете надати один одному трохи простору, це стане прекрасним подарунком для вас обох.
«Вибач!». Навчитись вимовляти це слово не так уже й важко. Але ще краще, якщо ви навчитеся зупиняти себе перш, ніж скажете те, що згодом може потребувати вибачень. Навчіться самі і, звісно ж, навчіть цього свою дитину.
«Що ти думаєш про це?». Коли ви просите дитину зробити свій внесок у певну родинну справу й надаєте їй шанс бути частиною сімейних розмов, це дозволяє їй набути навички прийняття рішень і навчитись формулювати їх привселюдно, а також навчитися брати відповідальність за свій вибір. Словесне вираження того, що ти думаєш, і висловлювання того, чого ти хочеш, – це основоположні навички, які будуть ефективно служити вашим дітям протягом усього життя.
«Так». І хоч відповідь «ні», як і раніше, час від часу необхідна для врегулювання певних ситуацій, аж надто часто батьківське «ні» чекає слушного моменту, щоб тут же бути вимовленим. Якщо ж ви, навпаки, зробите «так» флагманом ваших стосунків у сім'ї, ви виявите, що «ні» вам уже не доведеться казати так часто, як ви думаєте
Неймовірно цікаво))
ВідповістиВидалитиРаджу всім прочитати)) Дякуємо)))
дуже корисні слова) іноді не тільки дітям допомогають у досяжненні цілі)
ВідповістиВидалитиЦі висловлювання можуть стати в нагоді не лише батькам, а й старшим братам/сестрам. Важливо не забувати про них. На своєму прикладі впевнилась
ВідповістиВидалити